Prečo pri diéte Nupo necítite hlad?

Pravdepodobnosť, že počas diéty Nupo budete cítit veľký hlad je minimálna. To preto, že keď ste na VNKD ako je diéta Nupo, telo prechádza stavom podobným ketóze.

Ketóza zmenšuje pocit hladu, takže ludia zvyčajne jedia menej ako obvykle. Telo využije všetky svoje zásoby uhlohydrátov a vtedy sa namiesto toho začína spalovanie tukových zásob. Tým sa počas diéty vytvára dobrý základ pre stratu tuku, ale ničoho iného. V tele vlastne dochádza k tomu, že telieska ketónu sa uvolnujú do krvi a zohrávajú dôležitú úlohu ako zdroj energie v mnohých tkanivách, vrátane nervového systému. Jedným z vylučovaných ketónových teliesok je acetón, čo môže vysvetliť mierne horší dych u niektorých ludí, kým diétujú.

Kým ketónové telieska poskytujú energiu, tiež uchovávajú glukózu pre mozog a nervový systém. Tým sa pre telo vytvára prospešný stav a mozog pomocou ketónových teliesok znižuje potrebu glukózy a preto v tomto procese treba oveľa menej proteínu. Zásoby proteínu v tele preto vydržia dlhšie a dietu zvládnete bez vážneho poškodenia tkaniva.

Telo tak využíva zásoby tukov ešte pred inými dôležitými zásobami a práve preto sa nízkokalorické diéty stali takými populárnymi a účinnými a najmä medzi tými, čo majú nadváhu.

Zdroje: Nedergaard, Gustav: Human ernæring – grundbog i ernæringslære [Výživa človeka – učebnica pre vzdelávanie o výžive]. Štvrté vydanie, prvá tlač, 2006. / Widmaier, Eric P. a iní: Vander’s Human Physiology – The Mechanisms of Body Function. Jedenáste vydanie, 2008.