V prípade choroby

Každodenný / pravidelný liek

Ak bežne/každý deň užívate liek, pred začatím čistej diéty Nupo by ste sa mali vždy porozprávať so svojím lekárom.

Niektoré liečivá sú veľmi citlivé na zmeny, preto Váš lekár musí určiť, či je potrebné upraviť Váš liek pred začatím diéty Nupo.

Väčšina ľudí, ktorí denne užívajú lieky môžu používať Nupo bez nejakých problémov – Váš lekár to musí len vopred schváliť, aby ste pri chudnutí s Nupo nenarazili na nejaké osobitné ťažkosti.

Diuretiká

Neužívajte močopudné tabletky bez ohľadu na to, na akej diéte ste, lebo u Vás môže nastať nedostatok dôležitého minerálu draslíka. Strata tekutín vyzerá povzbudivo, čo sa týka hmotnosti, ale nemá nič do činenia so stratou tuku.  Ak Váš lekár predpísal diuretikum, napríklad na “opuchg” alebo vysoký krvný tlak, pred začatím diéty Nupo sa poraďte so svojím lekárom.

Cukrovka a syndróm polycistických vaječníkov (PCOS)

Ak ste obézny diabetik typu 2 alebo ak máte PCOS, môžete začať diétu Nupo.  Najskôr sa však poraďte so svojím lekárom ohľadne upravenia liekov na cukrovku alebo inzulínu.  Možno bude potrebné, aby ste obidvoje znížili, kým budete diétovať, aby ste zabránili príliš nízkej hladine cukru v krvi.  Ak máte cukrovku typu 1, Nupo diétu by ste používať nemali.

Deti

Vždy sa najskôr poraďte so svojím lekárom.  Deti nad tri roky môžu používať výrobky Nupo: deti predškolského veku a do 10 rokov by mali jesť päť porcií Nupo plus 10 kociek, kým deti blížiace sa k puberte by mali jesť šesť denných porcií Nupo a pokiaľ možno s desiatimi kockami Kockového systému denne.  Avšak väčšina detí so sklonom k obezite môže vyrásť zo svojich problémov pomocou zmien v životnom štýle, bez diéty Nupo.

Konkrétne poruchy

Čistá diéta Nupo by sa nemala používať, ak máte niektoré z nasledujúcich zdravotných ťažkostí:

  • Nedávna krvná zrazenina v srdci
  • Anomálie v prenose nervových impulzov cez srdce
  • Ochorenie obličiek a pečene
  • Cukrovka typu 1
  • Psychiatrická porucha

Váš doktor však môže rozhodnúť, že diétu Nupo môžete použiť ako program na chudnutie, ak urobíte zvláštne preventívne opatrenia podľa pokynov lekára.  V niektorých prípadoch sa dá diéta Nupo použiť, ak doktor upraví Vašu liečbu.

Kojace matky a starší by mali Nupo používať len po konzultácii so svojím lekárom.

Podľa súčasného zákona by sa plné náhrady jedla nemali používať dlhšie ako 3 týždne bez lekárskeho dohľadu. Môže sa však s nimi pokračovať za podmienky uspokojivej lekárskej prehliadky a pokračujúceho lekárskeho dohľadu, a to až do dosiahnutia cieľovej hmotnosti.  Inak sa po 3 týždňoch výlučne na diéte Nupo môže 6 diétnych porcií Nupo denne kombinovať s bežnou stranou – len pridajte 10 kociek denne.

Žalúdočný bypass

Operácia

Samotná operácia sa nazýva “laparoskopický gastrický bypass ” a vykonáva sa pomocou laparoskopu.  Cieľom chirurgického zákroku je dosiahnuť trvalú stratu 60-70 % nadváhy, čo vedie k podstatnému zlepšeniu kvality života a redukuje ochorenia a príznaky súvisiace s cukrovkou.  Nemalo by sa očakávať opätovné nadobudnutie normálnej hmotnosti.

Operácia pomáha troma spôsobmi:

  1. Obmedzuje príjem potravy.  Žalúdok sa zmenší, takže môže obsahovať len malé množstvá stravy.  To znamená, že po operácii môžete jesť len malé jedlá.  Príjem veľkého objemu stravy vedie k nepohode a zvracaniu.
  2. Obmedzuje výber jedál.  Také potraviny ako cukor a tuk sú zle znášané.  Príjem týchto jedál spôsobuje nepohodu, bolesť brucha a závrat.
  3. Obmedzuje vstrebávanie potravín.  Nakoľko je žalúdok a horná časť tenkého čreva bypassovaná, vstrebávanie cukru a tukov – a teda kalórií – je znížené.

Metóda

Ilustrácia ukazuje, ako vnútornosti vyzerajú po chirurgickom zákroku.

Laparoskopia, ktorá sa vykonáva cez päť malých otvorov dlhých 1 cm, oddelí hornú časť od zvyšku žalúdka.  Tenké črevo je rozdelené približne 75 cm pod dvanástnikom a spodná časť sa potom napojí na “minižalúdok”.  Približne 100 cm pod “minižalúdkom” sa tenké črevo zošije.  Tým sa obíde žalúdok, dvanástnik a horné tenké črevo.  Potrava putuje z “minižalúdka” priamo do malého čreva a 100 cm nižšie sa zmiešava so žlčovou kyselinou a pankreatickými enzýmami.

Operácia trvá 1½ - 2 hodiny, ale pacientovi a príbuzným sa bude často javiť ako dlhšia, lebo začatie anestézie a prebúdzanie po operácii trvá asi hodinu.  Od prevozu pacienta na operačnú sálu až po jeho návrat to dokopy teda trvá asi 3 hodiny.

Zdroj: Jens Fromholt LarsenPre zväčšenie kliknite na fotku